Erotyczne zabawki

Spis treści

Trochę historii
Rodzaje zabawek
Jak wybrać wibrator?
Jak używać wibratora?

Trochę historii

Seksualne zabawki towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Najstarsze, które zachowały się do naszych czasów pochodzą z Azji i liczą sobie ponad dwanaście tysięcy lat. Archeologowie odkrywają je teraz w grobowcach władców z Chińskiej dynastii Chan. Przypuszcza się, że używały ich pałacowe pokojówki by zaspokoić liczne konkubiny cesarza. Wykonane są z brązu, drewna, kości słoniowej lub jadeitu. W starożytnej Grecji najwięcej sztucznych penisów pochodziło z Miletu. Nazywano je olisbos i wykonywano z kamienia, drewna i wygarbowanej skóry.

Pierwsze wibratory pojawiły się pod koniec XIX wieku. Wynaleziono je by pomóc zapracowanym lekarzom w leczeniu "histerii". Terapia polegała na doprowadzeniu pacjentki do orgazmu (ale nikt nie ośmielił się powiedzieć tego w prost!). Więcej o historii wibratora na Puella Nova.

Historyczne zabawki seksualne

Rodzaje zabawek

Dildo

Dildo z jelly

Od wieków należą do najpopularniejszych seksualnych gadżetów. Obecnie wykonane najczęściej z silikonu, lateksu, gumy, szkła lub winylu, mają różne kształty i kolory. Mogą służyć zarówno do stymulacji waginalnej, analnej jak i podwójnej. Niektóre dilda wyposażone są w przyssawkę, dzięki której można przymocować je do podłoża. Niektóre maja zakrzywiony kształt co umożliwia stumulację punktu G. Są proste w utrzymaniu higieny, ponieważ można myć je w całości (w przypadku wibratorów istnieje ryzyko zalania mechanizmu). Jeśli chcesz wybrać sobie dildo, zajrzyj niżej do części o wyborze wibratora, jest tam krótka charakterystyka tworzyw, z których są one najczęściej wykonywane.

Wibratory

Wibrator muzyczny ;-)

Mogą być przeznaczone zarówno do zewnętrznej jak i wewnętrznej stymulacji, wykonane z różnego rodzaju materiałów oraz różnie zasilane. Ze względu na tą różnorodność w dalszej części artykułu umieściłam miniprzewodnik pomagający wybrać pierwszy wibrator.

Na rysunku obok widnieje model działający w rytm płynącej z iPoda muzyki.

Kulki orgazmowe

kulki rozkoszy, chińskie kule, kulki orgazmowe

Nazywane inaczej "chińskimi kulkami" lub "kulkami rozkoszy". Są to dwie połączone ze sobą kule o średnicy ok. 3 cm, przeznaczone do umieszczania w pochwie. Dzięki specjalnemu mechanizmowi, reagują na każdy ruch ciała, delikatnie wibrując. Polecane są kobietom, które chcą wzmocnić mięśnie dna miednicy.

Analne koraliki i korki

Korek analny i koraliki

Te dwa rodzaje zabawek analnych różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim sposobem użycia. Korki (wtyczki) pozostawiamy w odbycie nieruchomo. Powodują wtedy miłe uczucie wypełnienia i drażnią ścianę odbytnicy. Natomiast koraliki, wsuwane i wyciągane masują mięśnie zwieracza. Obydwa rodzaje zabawek analnych dostępne są też w wersjach wibrujących. Są też korki z pompkami, które umożliwiają nadanie im optymalnego rozmiaru.

Ważne jest by nigdy nie używać do penetracji odbytu czegoś, co może wejść do niego całkowicie. Dlatego korki mają rozszerzaną podstawę.

Jak wybrać wibrator?

Zakup pierwszego wibratora może sprawić nam trudności. Każdy może udać się do seks-shopu lub zamówić coś przez internet. Problem jednak pojawia się gdy mamy wybrać z tysięcy artykułów coś dla siebie. Jasne jest, że prawdopodobieństwo iż za pierwszym razem trafimy na idealną dla nas zabawkę nie jest zbyt duże, ale ten artykuł przynajmniej pomoże zbytnio się nie sparzyć. Na początek kilka dobrych rad.

Najlepiej kupować zabawki znanych marek takich jak na przykład Toy Joy, Fun Factory, Seven Creations. Gwarantuje to większe bezpieczeństwo i większe szanse na kupienie produktu, który będzie dłużej służył, co zrekompensuje nam różnicę w cenie.

Zastanów się też z jakiego materiału ma być zabawka. Do najlepszych należą medyczny silikon i cyberskóra, zaś do najpowszechniejszych guma i lateks.

Materiał Wady Zalety
Silikon lub Cyberkóra*
 • Wysoka cena
 • Zabawki z cyberskóry wymagają odpowiedniej pielęgnacji
 • Szybko przyjmuje temperaturę ciała
 • Przyjemny w dotyku
 • Bardzo łatwo je czyścić bo nie są porowate
 • Nie powodują uczuleń
 • Jelly
 • Nieprzyjemny zapach
 • Porowata struktura utrudnia czyszczenie
 • Po kilku użyciach mogą wywoływać pieczenie - wtedy używamy je z prezerwatywą
 • Tanie
 • Bardzo szeroki asortyment
 • Plastik
 • Jest bardzo twardy, nie przypomina "prawdziwego ciała", więc raczej nie występuje w zabawkach stosowanych do penetracji
 • Dobrze przewodzi wibracje
 • Jest tani
 • Jest gładki
 • Lateks
 • Bardzo porowata struktura
 • Może uczulać
 • Krótsza żywotność od silikonu lub jelly
 • Czuć, że to guma
 • Bardzo niska cena
 • * te dwa materiały różnią się pochodzeniem, ale wpisałam je razem gdyż ich wady i zalety są podobne.

  Do pozostałych, rzadszych materiałów należą między innymi szkło i metal. Zabawki z nich zrobione są często bardzo stylowe i przyjemne dla oka. Niemniej jednak szklane dildo może ulec uszkodzeniu przy upadku dlatego należy uważać.

  Większe nie znaczy lepsze. Ogromna ilość zabawek produkowana jest z myślą o zapatrzonych w pornografię mężczyznach, którzy myślą, że kupując swojej partnerce trzydziestocentymetrowego członka na pewno sprawią jej wielką przyjemność. Jednakże co dla jednej kobiety stanowi optymalny rozmiar dla innej może okazać się przerażająco duże. Przeciętny członek ma 12.9-15 cm w stanie erekcji a 2/3 zakończeń nerwowych pochwy jest umiejscowione w pierwszej 1/3 jej długości. Jeśli kupujesz wibrator, którego będziesz używała do penetracji, przez internet, koniecznie dowiedz się o jego rozmiarach. Choć w zasadzie ważniejsza od długości jest w tym przypadku średnica. Jeśli nie wiesz jeszcze jaki rozmiar będzie Ci najlepiej odpowiadał, wybierz mniejszy.

  Zastanów się też, czy nie będziesz miała ochoty użyć swojej zabawki w kąpieli czy pod prysznicem. Wersje wodoodporne nie są obecnie tak drogie jak dawniej - można znaleźć już całkiem dobre modele za około dwadzieścia złotych.

  Dobrze, by wibrator miał regulację drgań. Kupując w seks-shopie sprawdź siłę wibracji na czubku nosa lub wardze - może to wyglądać śmiesznie, ale uchroni Cięto przed kupieniem zbyt słabej zabawki. Gdy najsłabszy poziom drgań kupionego wibratora jest dla Ciebie zbyt intensywny, użyj bariery w postaci kawałka czystego materiału (np. ręczniczek)

  Porównuj ceny! Różnice są naprawdę znaczne. Znaleziono w 4 sklepach w cenie od 39,56 PLN do 79,90 PLN - to nie jest fikcja, tylko tekst skopiowany z Ceneo. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę modelu, który Cię interesuje - nie wszyscy sprzedawcy korzystają z porównywarek. Ceny w wirtualnych sklepach są zwykle niższe, ale nie mamy wtedy możliwości zobaczenia zabawki na własne oczy. Jeśli możesz odwiedzić seksshop, zrób to, a potem sprawdź ceny interesujących Cię artykułów w internecie.

  Adresy polskich seks-sklepów, w których można dostać towary z najwyższej półki (niestety też cenowej ;)):

  KinkyWinky.pl

  Adresy sklepów, które prezentują artykuły tańsze, ale też mają ciekawą ofertę:

  Jeśli znasz angielski, korzystaj ze stron zawierających opinie użytkowników takich jak Orgasm Army czy Vibe Review. Pamiętaj jednak, że każda z nas jest inna i to, że coś pasuje koleżance nie znaczy, że i dla Ciebie będzie idealne.

  Oto kilka propozycji:

  Prosty i tani

  Prosty i tani - ToyJoy - Mademoiselle

  Wybierając model z dolnej półki cenowej nie ryzykujemy wydatkiem zbyt dużej sumy a zyskujemy pewną orientację co do tego, w którym kierunku pójść dalej. Wibrator z tej kategorii powinien być nie za duży, poręczny i tani. Najprostsze można dostać już za 10 zł (np. Ladyfinger). Są one zwykle zrobione z plastiku, który bardzo dobrze przenosi wibracje (świetna seria Mademoiselle Toy Joy - ok. 20 zł). Potrzebują jednej lub dwóch baterii AA lub AAA. Dużą zaletą tego typu wibratorów jest ich uniwersalność - nadają się i do stymulacji i do penetracji.

  Potężny masażysta

  Hitachi magic wand - bardzo silny wibrator

  Ten rodzaj wibratora to zupełne przeciwieństwo typu omówionego poprzednio. Najznamienitszym przedstawicielem gatunku jest Hitachi Magic Wand. Posiada dwie prędkości, ale i to wystarcza, gdyż wibracje są na tyle silne, że niektóre kobiety używają go przez poduszkę. Niestety w Polsce HMW można kupić na razie tylko przez e-Bay. Nie mogę zrozumieć dlaczego nikt nie podjął się jeszcze dystrybucji. Wibratory tego typu wymagają najczęściej podłączenia do sieci i są dość hałaśliwe i toporne. Służą jedynie do stymulacji, ale w przypadku HMW można dokupić odpowiednie nakładki. Jednakże ich niezwykle silne wibracje docierają do schowanych części łechtaczki, tym samym zwiększając szanse na orgazm u kobiet, którym nie jest łatwo go osiągnąć. Na rynku dostępne są także inne tego typu wibratory, jednakże nie wszystkie wyposażone są w odpowiednio silne wibracje dlatego lepiej nie kupować ich przez internet, gdyż nie jesteśmy w stanie sprawdzić.

  Jeśli pragniesz stymulacji łechtaczki, możesz także wybrać przeznaczony jedynie do tego celu wibrator na baterie jakim jest na przykład Laya Spot.

  Króliczek

  Kariera wibratorów składających się z obrotowego trzonka i wibrującego zwierzątka do stymulacji łechtaczki zaczęła się od wibratora Jack Rabbit. Bardzo szybko zyskał on popularność i wystąpił nawet w jednym z pierwszych odcinków "Seksu w wielkim mieście". Sprawiło to, że zaczęły pojawiać się różne, mniej lub bardziej udane jego wersje. Rozpiętość cenowa jak i jakościowa jest bardzo duża. Warte uwagi modele kosztują od około 60zł do ponad 300. Jak wybrać dobrego króliczka?

  Jack Rabbit Impulse
  • Nie zapominaj, że 2/3 zakończeń nerwowych znajduje się w pierwszej 1/3 pochwy, dlatego jeśli trzonek wyposażony jest w perełki, to powinny znajdować się one na odpowiedniej wysokości

  • Pamiętaj, że odległość dzieląca wejście do pochwy i łechtaczkę jest różna u poszczególnych kobiet - dlatego musisz wybrać zwierzaczka ustawionego pod odpowiednim dla Ciebie kątem

  • Kontrolki powinny być wygodne. Mogą być umieszczone w podstawie lub na pilocie (rozwiązanie rzadziej stosowane).

  Wady Zalety
  Kontrolki w podstawie
 • Łatwo zalać podczas mycia
 • Jeśli lubisz manipulować wibratorem, to będziesz miała je "pod ręką"
 • Pilot
 • Kabelek może ulec uszkodzeniu
 • Wygodniejsze mycie
 • Łatwiejszy dostęp
 • Zestaw z nakładkami

  Orgasmic tool kit

  Zaletą tego rodzaju produktów jest łatwe dostosowanie go do naszych aktualnych potrzeb oraz możliwość wypróbowania różnych zabawek kupując jedynie jedną. Nakładki mają różne kształty i zastosowania. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu zakup powinniśmy dowiedzieć się czy:

  • Nakładki dobrze przylegają do wibratora? - inaczej wibracje będą osłabione, a masturbacja będzie polegała na trzymaniu wszystkiego w jednym kawałku
  • Nakładki służą wyłącznie do stymulacji zewnętrznej czy można używać ich do penetracji?

  Do punktu G

  punkt g, wibrator

  Do stymulacji opuszki okołocewkowej najlepiej nadają się wibratory lub dilda o zakrzywionej końcówce. Na zdjęciu obok widać Lucid Dream No 14, który ostatnio udało mi się wypatrzeć w jednym z polskich sekschopów. jeśli spojrzeć na fakt, że najlepsze zachodnie towary albo w ogóle nie są do nas sprowadzane, albo kosztują ok 300 zł, to ten jest sensacją. Rozdają go po mniej niż 100 zł co zgadza się po przeliczeniu z ceną zagraniczną.

  Wibratory analne

  Korek analny z wibratorem

  Odbyt to druga pod względem unerwienia strefa erogenna naszego ciała. Szkoda by było ją zaniedbywać dlatego na rynku jest sporo zabawek przeznaczonych do pieszczot analnych. Pamiętaj, że wszystko, czego używasz do tego typu penetracji musi mieć rozszerzaną podstawę by nie zostało wprowadzone całkowicie do odbytu, bo może skończyć się to tak (uwaga! Drastyczne sceny). Zawsze używaj nawilżacza i nigdy się nie spiesz!

  Jak używać wibratora?

  W sumie każda z nas wie jak używać wibratora, jednak nie zaszkodzi jeśli wymienię tu kilka uniwersalnych porad:

  Jak używać wibratora
  1. Nie oszczędzaj na nawilżaczu. Używaj go nie tylko przy penetracji, ale też przy samej stymulacji. Szczególnie dotyczy to łechtaczki. Więcej o nawilżaczach w dziale o higienie.
  2. Jeśli nawet najniższy poziom wibracji okaże się zbyt intensywny, użyj ręczniczka jako buforu.
  3. Nie kieruj wibratora od razu na żołądź łechtaczki. Możesz na przykład rysować jego czubkiem kręgi o coraz mniejszym promieniu, stopniowo zbliżając się do centrum. Stosuj lekki dotyk, od czasu do czasu trochę nacisku.
  4. Nie dociskaj wibratora z całej siły do łechtaczki. W ten sposób tylko biedaczkę gnieciesz i osłabiasz wibracje. Twoja łechtaczka staje się odrętwiała i potrzebuje odpoczynku. By zwiększyć doznania, zamiast miażdżenia łechtaczki, oddychaj głęboko, ruszaj bioderkami i zaciskaj i rozluźniaj mięśnie Kegla.
  5. Jeśli poczujesz podrażnienie, przestań! To znak, że na dzisiaj już dosyć.
  6. Pamiętaj, o ochronie środowiska! Zawsze wyrzucaj baterie do specjalnych koszy - jeden paluszek wystarczy by skazić metr sześcienny gleby! Dobrym rozwiązaniem jest kupienie ładowarki i akumlatorków.